Spanyol krumplis tortilla: Nem hosszabb elkészíteni, mint egy jó sonkás-hagymás tojásrántottát és sokkal laktatóbb étek is ez a tortilla recept.
A tortilla Története
A tortilla az azték civilizáció fontos alapétele volt évezredeken keresztül. Az eredeti tortilla (tlaxcalli) egy vastag lepény volt, amit mészvízbe áztatott, szárított, majd őrölt kukoricaszemekből készítettek (így a kukoricából ki tudott oldódni a B3-vitamin, ami bekerült a tésztába). A spanyol gyarmatosítók adták neki a tortilla nevet, amely „tortácskát” jelent.
Mexikóban, az USA-ban és Közép-Amerikában a tortilla manapság egy palacsintaszerű lepényt jelent, amely rengeteg étel alapanyaga.
Tortillatípusok
Dél-Amerikában, Kubában és Spanyolországban a tortilla nem egy tésztalepény, hanem egy réteges omlett, amely általában krumplival és hagymával készül. Az igazi, hagyományos tortilla mészvízben áztatott kukoricábólkészül, amely a mai napig közkedvelt Dél-Mexikóban. A lisztből vízzel elkeverve tésztát gyúrnak, kis gombócokat formálnak, majd laposra nyomják, és forró, öntöttvas grill-lapon mindkét oldalon átsütik. A hagyományos tortilla kb. 12–20 cm átmérőjű, aránylag vastag és kissé törékeny. Miután Észak-Mexikóban az Egyesült Államok hatására elkezdtek búzalisztet készíteni, a tortilla is megváltozott. Az USA-ban, majd a világ többi részén elterjedt tortilla általában búzalisztből készül, így vékonyabb és szélesebb, mint a hagyományos. forrás: wikipedia

Előkészítés | 10 perc |
Sütés/főzés | 20 perc |
Pihentetés | 5 perc |
Mennyiség |
fő
|
- 55-60 dkg burgonya a főzőburgonya a tuti
- 3-4 ek olíva olaj én a sansa olajat preferálom, mert az égéspontja magasabban vanm mint az extra szűznek - később füstöl
- ízlés szerint tengeri vagy parajdi só és frissen őrölt bors
- 5 db min. L-es méretű tojás
- 1 fej vöröshagyma
- 2 cikk fokhagyma
Hozzávalók
|
![]() |
- A burgonyát héjastól vagy akár megpucolva oda tesszük főni ( majd ha kész, akkor meg kell pucolni és szeletekre vágni vagy összekockázni)
- Nagy teflon serpenyő elővesz. Amikor jó meleg, akkor mehet bele az olívaolaj ( sansa ), majd ha ez felforrósodott, akkor az apróra vágott fokhagyma és vöröshagyma. Közben a tojásokat megmossuk, majd feltörjük és összekeverkjük villával és a só-borssal
- Ha a hagymák megpárolódtak, akkor mehet is hozzá a burgonya, melyet kissé piríts le
- A végén mehet hozzá a fűszeres tojás massza. Picit, egy fakanállal egyengesd el, hogy mindenhova eljuthasson a tojás és szépen összeköthesse a hozzávalókat. Kis lángon kb 15 perc alatt süsd meg a tortilla egyik oldalat, majd egy nagy tányér segítségével, fordítsd meg a "tortácskát" ( tányér serpenyő tetejére helyez - mint egy fedő - majd hirtelen mozdulattal 180 fokkal fordítsd át a tányérra a trotillát). Tányérról vissza csúsztatva a serpenyőbe, mehet a másik oldal megpirítása - 10 perc kb. Kész
Tortilla Felhasználása - és váltzatok,
forrás: wikipedia
A tortilla a latin-amerikai konyhák egyik legfontosabb alapanyaga. Továbbá az Egyesül Államokban modern verziókhoz is alkalmazzák, amelyek világszerte népszerűvé váltak. Ezek a legnépszerűbb tortilla ételek:
Taco – általában a kukoricás tortillából készül, amelybe pikáns marhahúst, csirkehúst vagy zöldséges tölteléket és salsát, koriandert tesznek, majd félbehajtva, melegen fogyasztanak (kézzel). Ideális partiétel.
Enchilada – töltött tortilla (búza- vagy kukorica-), amit a töltelékkel felcsavarnak, majd chiliszósszal leöntenek. A töltelék általában húsos, babos vagy zöldséges, de szinte mindig van benne sajt is.
Burrito – más néven taco de harina, amely búzalisztből készült, grillezett vagy párolt tortillába bebugyolált töltelék. A töltelék általában hús, mexikói rizs, és főtt babpüré. A nemzetközi burrito nagyobb, így népszerű töltelék még az avokádó, a sajt, a salsa és a tejföl is.
Tostada – pirítóst jelent, szikkadt tortillából készül, amit olajban megpirítanak, vagy ropogós, pizzaszerű alaptésztaként alkalmaznak ragadós, szaftos feltétekkel.
Quesadilla – sajttal töltött félbehajtott tortilla, amit addig sütnek, amíg a sajt elolvad benne.
Taquito – más néven flauta – töltött kukoricás tortilla, amit vékonyan felcsavarnak, majd ropogósra sütnek. A töltelék általában csirke- vagy marhahús, de lehet sertéshús és zöldség is. Salsával és guacamolével tálalják.
Gordita – tortillazsemle, a tésztát megtöltik mindenféle finomsággal, körbezárják, majd megsütik.
Tortilla chips - ha a tortillát tovább sütjük, megkeményedik, ropogóssá válik. Ideális chips lesz, amit pikáns mártogatóssal tálalnak. Maradék, szikkadt tortilla is felhasználható erre a célra.
Nachos – kukorica tortilla chips olvasztott sajttal leöntve, amit chilivel tálalnak.
Fajita – az igazi fajita grillezett marhahúst jelent, amit Texasban találtak ki, és puha búzaliszttortillába tekerve fogyasztottak. Manapság akármilyen hús és zöldség lehet a tekercsben, amit tejföllel, salátával, grillezett zöldséggel vagy reszelt sajttal kombinálnak.
Tortilla tekercs – modern, nemzetközi étel, valójában egy szendvicsváltozat. A szükséges tortillalap széles és vékony, többnyire búzaliszt alapú. Bármiféle töltelékkel elkészíthető (felvágott, zöldség, hús, saláta, sajt, szószok-mártások) - a tortillát megtöltjük, feltekerjük, és félbevágjuk. Hidegen is fogyasztható, különösen ha konyhakész tortillalapokat alkalmazunk. Ideális parti- és piknikétel, ugyanis kézzel fogyasztható.
Baleada – jellegzetes hondurasi tortillaváltozat, babbal és reszelt sajttal töltve.[1]
Pupusa – Salvador nemzeti étele: általában sajttal, töpörtyűvel vagy babbal töltött tortilla.