Királyi barackos torta, recept
Tortát sütni azért szeretek, amiért legózni is jó volt gyerekként. Először a konstrukciót (piskóta és a krém) kell kitalálni, amin a díszítő elemek tetszőlegesen variálhatók.
Ezt a tortát 3 különféle megjelenéssel is megsütöttük mostanában. Az eredeti példány – egy koronát formáz, – az Édes Élet magazin/Torta különszámából származik. Ez a saját prototípusom, ami Jázmin szülinapjára készült. Nagyon egyszerű, és jól is mutat, ez még úgy is látszik, hogy a megörökítéssel nem volt időm sokat vacakolni.
Az eredeti ötlet alapján készítettem a gyerekeim „rendelésére” egy 8-as formájú, és egy kalózhajós példányt, a barátos szülinapi zsúrra. A belső nagyjából ugyanaz, csak a dizájn egyedi. (Bejegyzés végén, lent láthatók.) Pár dolgot azért változtattam az eredeti recepten, mondjuk úgy, hogy tökéletesítettem a saját ízlésemnek megfelelően :).
A Királyi barackos torta Hozzávalói:
20-24 cm átmérőjű tortasütőnél:
Piskóta:
- 150 g liszt (100g fehér, 50g tk.)
- 5 tojás
- 150 g cukor – amilyen szimpatikus 🙂
- 20 g kakaópor
- 50 g étcsoki reszelve
Krém+díszítés:
- 2cs. vanília puding
- 600 ml tej
- 60 g cukor
- 200 g vaj
- 8 db őszibarack félbe vágva (1,5 doboz konzerv barack)
- 2 marék meggybefőtt
- 150 g natúr marcipánmassza
- 1 cs. színtelen tortazselé
Lássuk csak az elkészítést, először a piskóta:
A tojásokat szétválasztom, a fehérjéket kemény habbá verem. Beleszórom a cukrot – én kókuszvirág cukrot használtam – azzal is verem 1-2 percig, majd lelassítva a habverőt, egyesével hozzáadom a sárgákat.
A legvégén beleforgatom a kakaóporral vegyített lisztet és a reszelt étcsokit is.
Kivajazott kapcsos tortaformába öntöm a tésztát, és 160°C-ra melegített sütőben 45 perc alatt készre sütöm.
A krémnél a fenti összetétel bizonyult a legjobbnak, ami kicsit eltér az eredetitől, mert azt túl vajasnak találtam. A pudingot csomómentesre keverem a cukorral és kevés tejjel, majd a szokásos módon hozzáöntöm a megmaradt tejet, és lassú tűznél kevergetve sűrűre főzöm.
És most jön hozzá a vaj. Na itt egy lényeges változtatást kellett eszközölnöm! Azt javasolta a Torta újság, hogy miután a puding kihűlt, keverjem hozzá a vajat. De úgy nem volt jó.
Mert: a szobahőmérsékletű puding már kemény, merev, nem akar elegyedni a vajjal. Helyette darabosra töröm a keveréssel, és a végeredmény egy nem túl vonzó, csomós állag. (Próbáltam habverővel is finomítani, de reménytelen volt.)
Meg is mutatom:
Balra fent az első példány: a vanília puding találkozása a vajjal kissé rögösre sikerült.
Jobb oldalt – lényegtelen, hogy csoki pudingot használtam – alig hűlt egy keveset a puding, rögtön kevertem is hozzá a vajat, kisebb darabokra kockázva. Könnyedén egymásba olvadtak, és gyönyőrű selymes krém lett. Az íz szempontjából egyébként mindez nem számít, de látványra azért nem mindegy.
Szóval, a még meleg! pudinghoz apránként hozzákeverem a vajat.
Utána a kihűlt tésztát vízszintesen kétfelé vágom. Az alsó lapra terítem a krém 1/3-át. Erre jön kb. 8 felezett barack, majd a krém másik harmadával befedem. Lezárom a felső tortalappal. A maradék krémet rásimítom a torta tetejére. Ez után a torta mehet a hűtőbe.
Díszítés
A marcipánt csak aznap teszem rá, amikor tálalom, mert a hűtőben hosszan tárolva megfolyik a hideg és a pára miatt.
Porcukorral megszórt deszkán olyan hosszúra nyújtom a marcipánt, hogy a hossza körbeérje a tortát, a szélessége pedig pár centivel több legyen a torta magasságánál. Az egyik hosszanti oldalát egyenesre vágom, a másikat pedig pogácsaszaggatóval félkörösre szaggatom. Alufóliás hengerre, vagy sodrófára tekerem a marcipánt, majd a torta köré ügyeskedem.
A tetejére teszem a maradék barackot, esetleg némi meggyet is elhelyezek, a rések eltüntetése céljából. Végül tortabevonóval megkenegetem a gyümölcsöket.
…és a sorozatgyártás:
Október végén két szülinapi zsúrt is lezongoráztam. A nagyok évfordulóját pótoltuk be, mivel korábban idő és állandó lakhely hiányában elmaradtak. Ahelyett, hogy elsumákoltam volna, megígértem, ha túl leszünk a költözésen, kipakoláson, akkor lesz buli. (Ez csakis azért van, mert kiváló anya vagyok élvezem a tortaütéstést, meg az egész vendéglátósdit.)
Közben rájöttem, hogy a kipakoláson még jövő ilyenkor sem biztos, hogy túl leszünk, viszont az augusztusban festett falak elérték már azt az állapotot, hogy szívroham nélkül viseljük, ha 8-10 gyerek csokis kézzel, kiszámíthatatlan mozgáskoordinációval ide-oda közlekedik a házban.
Mivel egymást követő napokon volt a két rendezvény, a tortalapokat korábban megsütöttem, és lefagyasztottam.
Forrás: retikulesfuszerdoboz.hu