Házi magnum, recept

(Természetesen a receptet bármilyen más jégkrémformával is el lehet készíteni, ilyenkor a fagyiszezon elején százforintos/one euro boltokban, Ikeában lehet párszáz forintért formákat kapni.)
A formám kipróbálásánál teljesen alap ízű fagyikat készítettem: egy adag főzött vanília, illetve csokifagyit. Én a fagyikat xilittel csináltam, helyette lehet sima cukrot is használni. De micsoda jó érzés fürdőruhabarát Magnumot enni! 🙂
A formában kifagyasztott jégkrémeket utólag vontam be csokival. Itt mindenképpen vékony, roppanós csokiréteget szerettem volna előállítani. Ami nem is mindig egyszerű, a fagyott jégkrémre gyorsan rá tud dermedni egy ormótlanul vastag csokiréteg. Még William Curley Couture Chocolate című könyvében (205. oldal) olvastam viszont egy nagyon jó trükköt jégkrémek becsokizására: az olvasztott csokoládéhoz olvasztott kakaóvajat kell keverni, ami gyönyörűen hígítja a csokit. Curley 2:1 arányban használja a csokit és a kakaóvajat, én alapból egy folyósabb, nem túl viszkózus csokoládét használtam (Lidlben kapható J.D. Gross 60%-os étcsoki, ezt használom kocka alakú vágott bonbonok bevonására is), így én ezt az arányt 3:1-re módosítottam. (Gondolom, kakaóvaj helyett lehet sima vajjal vagy étolajjal is hígítani a csokit, de a kakaóvaj az igazi! Lehet kapni pl. a Chefparade csokiműhelyében, Ázsia Bt. boltjában, Goodwillnél stb.)
A Házi magnum Hozzávalói 4 nagy és 4 kis jégkrémhez:
Fagylaltalap:
– 3 tojássárgája
– 3 púpos ek. xilit (ízlés szerint lehet több vagy kevesebb is)
– 1 rúd vanília
– 3 dl teljes tej
– 2 dl habtejszín
– 7 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé

Csokiburok:
– 15 dkg csokoládé (tetszőlegesen ét, tej, fehér)
– 1 kis csészényi pirított mogyoró
– 5 dkg kakaóvaj
A fagylaltalapot előző nap készítem el. A tojássárgákat összekeverem a xilittel, felöntöm és összekavarom a tejjel, majd belekaparom a vaníliarúd magjait, és a kikapart vaníliahüvelyt is beledobom. A tojásos tejet alacsony lángon sűrűre főzöm. Ha van maghőmérőnk, akkor kb. 80 foknál fog a massza besűrűsödni; ha nincs, akkor a fakanál hátán figyelhetjük, mikor sűrűsödik be: akkor jó, ha megmarad a nyoma, ha végighúzzuk a mutatóujjunkat a fakanál hátán. A csokit megolvasztom, majd a besűrűsödött fagyialapot két részre osztom: a felét szűrőn keresztül az olvasztott csokira öntöm és összekavarom (ebből lesz a csokifagyi), a másik felét pedig csak simán átszűröm (ez lesz a vaníliafagyi – két legyet egy csapásra!). Mindkét masszához hozzákeverek egy-egy deci tejszínt. A fagyialapokat hűtőben teljesen hidegre hűtöm, majd beleadagolom a jégkrémformákba (nekem nagyjából ezt a fagyiadagot felvették a formák), és a fagyasztóban teszem a formákat.
Ha a jégkrémek megfagytak, jöhet a csokizás! Mogyorót vagy tetszőleges magvakat (dió, mandula stb.) sütőben pár perc alatt megpirítok, a mogyoróról lehúzom a barna héját, zacskóba teszem, és sodrófával durvára töröm. A csokit megolvasztom, a kakaóvajat szintén megolvasztom, majd összekeverem a csokival. Szerintem a legpraktikusabb egy bögrét használni: kétharmadig megtöltöm a kakaóvajas csokival, belekeverem a mogyoródarabokat, majd egyenként megmártom benne gyors mozdulatokkal a jégkrémeket. A csokiburok szinte azonnal megdermed, úgyhogy lehet is kóstolni!
Tipp: A fagylaltalapokba keverhetünk egy kis alkoholt (a vaníliába pl. tojáslikőrt, a csokisba pedig rumot vagy whiskey-t), ez a fagyik ízének is jót tesz, plusz az állagukon is javít! Akinek van fagylaltgépe, az a gépben is kikeverheti a fagyialapokat, még selymesebb lesz az állaguk, illetve ha nincs fagyigépünk, jó ötlet felverve az alaphoz adni a tejszínt!
Hogy rengeteg naprakész ötleted legyen: a FaceBookon , itt találsz minket
Forrás: pralineparadicsom.hu