Az ajvár…

Az ajvár…

HOZZÁVALÓK:

  • 1,5 kg padlizsán
  • 1,5 kg kápia paprika
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 2 dl olívaolaj

 kapia-paprika-ajvar
ESZKÖZÖK:

Alufólia, két vágódeszka, rozsdamentes kis kés, vájdling, fedő, szűrő, nagylábos, fokhagymaprés, botmixer, kis üvegek, celofán.

ELKÉSZÍTÉSE:

Szabad tűzön a legjobb készíteni, de a sütő vagy – kis mennyiségnél – a grill is megteszi. Ebben az esetben művünkbe tehetünk majd egy kanálka füstös sót (jobb fűszerüzletekben kapható) – olyan lesz tőle, mint az „igazi”. A padlizsánt is, a paprikát is feketére sütjük. A padlizsán szárát rozsdamentes késsel vagy fakéssel levágjuk, a levét két deszka között kinyomjuk, majd gyorsan lehúzzuk a bőrét. A belsejét félretesszük a nagylábosban.

A megsült paprikákat a vájdlingba tesszük, és negyedórára gondosan lefedjük, konyharuhával be is bugyolálhatjuk: a keletkező gőztől a héj szépen, egy darabban lejön, mint egy esőkabát. Kiszedjük a csumát és a magokat is. A paprikát a padlizsánhoz tesszük, belenyomjuk a megtisztított fokhagymagerezdeket, és a botmixerrel az egészet simára keverjük.

Ha frissen esszük, akkor már csak megsózzuk, és kész, de ha eltesszük télire, akkor egy kis olajjal átkeverve fölrakjuk a tűzhelyre, és csöndes lángon még egy félórácskát rotyogtatjuk. Pöfögni fog, és hajlamos odaégni, ne hagyjuk magára.Ha besűrűsödött, beüvegezzük, egy-egy kanálka olajat öntünk a tetejére is, és mehet a spájzba. A fenti mennyiségből öt kétdecis üveg lesz.

ajvar

CIFRÁZZAM?

Hát, ezt aztán lehet cifrázni. Van, aki a nagy, lapos, húsos elefántfül-paprika helyett paradicsompaprikát javasol, sőt erőset is bőven tesz bele. A paprika/ padlizsán/fokhagyma arány szinte minden receptben más és más. Több leírásban szerepel paradicsom – ekkora mennyiséghez 5-6 szem elég, vágjuk ki a csumáját, és forró vízbe mártva húzzuk le a bőrét, úgy főzzük a masszába.

Sok helyen írnak ecetet is – ehhez a mennyiséghez egy-két evőkanál borecet kellene -, de nekem jobban ízlik anélkül. (Ha már, akkor inkább felhasználáskor egy kis friss citrom.) Vannak, akik vöröshagymát, zellert és fűszereket is tesznek hozzá: borsot, csombort, kakukkfüvet és rozmaringot – szerintem így az íze már eltolódik a pizzaszószok felé, nem pártolom. Egy szónak is száz a vége: próbálgatni kell, kinek mi jön be leginkább.

Saly Noémi receptje

Forrás: magyarkonyhaonline.hu